شهر خوی با توجه به مزارع زیر کشت آفتابگردان به شهر آفتابگردان معروف است. از سوغات شهر خوی می توان به تخمه آفتابگردان و کدو، عسل و همچنین گل محمدی و گلاب این شهر اشاره کرد. گل های محمدی تولید شده در شهرستان خوی از جمله مرعوبترین و معطرترین نوع این گل بحساب می اید و بصورت گلاب و انواع خشک شده و مربا عرضه می شود. وجود انواع مختلف گیاهان بصورت کاملا ارگانیک باعث شده تولید عرقیات از جایگاه ویژه ای در بین مردم این منطقه برخوردار است. ازدیگر محصولات باغی که کاملا طبیعی تهیه می شوند و بصورت خشکبار ارائه می شود می توان به توت - بادام - گردو - البالو و ... اشاره کرد. در کنار تخمه، عسل که از بهترین و باارزش ترین سوغات خوی است، می‌توان از صنایع دستی این شهرستان نیز که یادگارهایی از گذشته مردم سخت کوش این دیار است برای همیشه همراه داشت. از جمله صنایع دستی این شهرستان تابلو فرش، قالی بافی، پارچه‌بافی، نمدبافی و جاجیم‌بافی را می‌توان نام برد که هر تارو پود آن نشان از هرلحظه از گذران عمر پرفراز و نشیب مردمان سخت کوش خوی است.

اواخر اردیبهشت و خرداد ماه هایی است که بوی گل محمدی یا "قیزل گول" فضای آذربایجان غربی به خصوص خوی را پر می کند، این ایام اگر از کنار مغازه های خیابانهای اصلی شهر بگذرید بساط گل فروشان را که تلی از گلهای تازه چیده شده گلهای محمدی را برای فروش پهن کرده اند شاهد خواهید بود.گل محمدی آذربایجان غربی به قیزیل گول مشهور است و در ادبیات این خطه جایگاه والایی دارد، شهرستان خوی از جمله شهرهای مهم تولیدکننده گل محمدی در استان است که برداشت این محصول همه ساله از دهه اول خرداد ماه آغاز و تا پایان تیر ماه به طول می انجامد. کانون پرورش گل محمدی در چند دهه اخیر در شهرهای مختلف ایران به ویژه خوی، کاشان، ارومیه، ورامین و مشهد متمرکز شده و گل محمدی تولید شده در شهرستان خوی اصیل ترین، بهترین و معطرترین نوع گل در دنیا محسوب می شود. پرورش آن از روزگاران دور در گلستان های فیرورق، پسک، وار، سیدتاج الدین و باغات اطراف شهر خوی معمول بوده است.
هر سال در اواسط فصل بهار با شگفتن گل های سرخ محمدی در باغچه ها و گلستان ها، زیبائی و طراوت خاصی در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد و پراکنده شدن عطر و بوی گل محمدی در همه جا احساس می شود. باغداران و خانواده های آنها و کارگران زحمتکش در سپیده دم قبل از طلوع آفتاب به گلستان های انباشته از گل می روند و با فرستادن صلوات بر محمد(ص) و خاندان پاکش، چیدن گل ها را آغاز می کنند و موقع طلوع آفتاب چیدن تمام می شود تا بلافاصله برای تولید گلاب و تهیه گل قند و مربا و خشک کردن برگ گلها اقدام شود.
تهیه گلاب به دو شکل سنتی و صنعتی انجام می گیرد که اغلب در شهرستان خوی در بین خانواده ها به شکل سنتی تهیه می شود.وسایل تهیه گلاب سنتی شامل یک عدد نی و یک عدد دیگ مسی است که در اصطلاح محلی به آن نی ـ گازان می گویند.در شهرستان خوی اهالی اغلب در تولید گلاب یا عصاره گلها از امکانات اولیه و بسیار ساده استفاده می کنند و گلاب های معطر و طبیعی تهیه می کنند.
در شهرستان خوی از گل محمدی تازه چیده شده و خشک شده آن 30 نوع مربا همراه با دوشاب، شکر، گردو و کنجد تهیه می کنند و در تهیه مربای گل محمدی خانواده های خویی از شکر، دوشاب، گردو و کنجد استفاده می کنند.گل محمدی و مربای آن خاصیت گرمایی دارد و در درمان بیماری های گوارشی و ضعف عمومی بدن از جمله در درمان اسهال، زخم معده و درمان روده و بیماری های قلبی مفید است.
گل محمدی که در سال 1374 به نام گل ملی به ثبت رسیده، در آذربایجان غربی به قزل گل مشهور است و در ادبیات این خطه هم جایگاه والایی دارد.در شهرستان خوی 25 هکتار باغ زیر کشت گل محمدی وجود دارد و از هر هکتار حدود 800 کیلوگرم گل محمدی برداشت می شود.

شهرستان خوی از دیرباز مهد پرورش زنبور عسل بوده و بهره وری بسیار مطلوبِ کندو‌های عسل این شهرستان باعث توسعه زنبورداری و تولید عسل در شهرستان خوی شده است. شهرستان خوی به لحاظ تولید عسل در رتبه نخست کشور قرار دارد و ۴۹ درصد عسل استان آذربایجان غربی و بیش از ۱۳ درصد عسل کشور در خوی تولید می‌شود.مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است .

عسل ضد سرطان است - عسل قویترین آنتی بیوتیک طبیعی - درمان زخم و سوختگی با عسل - افزایش حافظه - درمان سرماخوردگی و سرفه - درمان بیخوابی - استفاده از عسل در به حداقل رساندن آلرژی های فصلی - حل و فصل مشکلات پوست سر و شوره سر -عسل و پیشگیری از دیابت و درمان زخم های دیابتی

شهرستان خوی، دارای بزرگترین بازارمحصول تخمه آفتابگردان در کشور هست و اکثر آجیلی های کشور ترجیح می دهند محصول مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از بازار خوی تهیه کنند. تخمه آفتابگردان و تخمه کدو خوی به لحاظ رنگ، طعم و درشتی در سطح کشور و منطقه خاورمیانه نظیر ندارد.تخمه آفتابگردان میوه گل آفتابگردان است که بسیار انرژی زا بوده، سرشار از انواع مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی بدن است و غیر از آن خواص درمانی بسیاری نیز دارد. مغز تخمه آفتابگردان بسیار پرطرفدار بوده و اصلی ترین کاربرد مغز این دانه، استفاده از آن در صنایع تهیه روغن است. همچنین از آن برای استخراج یکی از پرمصرفترین روغنهای گیاهی به نام روغن آفتابگردان نیز استفاده میشود. به طور کلی خواص تخمه آفتابگردان نیز همانند خواص پسته و خواص گردو بوده و از دانه هایی است که برای درمان بیماری های متعدد کاربرد دارد. کمک به درمان عفونتهای مجاری ادرار، درمان برونشیت، سرماخوردگی، زخم معده و تخفف دردهای روماتیسمی از خواص تخمه آفتابگردان و مزایای مصرف آن برای سلامتی میباشد